Tutorial: Materiałowa mucha bez szycia. To możliwe? Pewnie!


Muchy, muszate, muszyska... uniwersalne cacko, które wykorzystamy na wiele sposobów. Mucha jako opaska, spinka, mucha jako zamiennik krawata. Tylko jak to cacko wykonać? A bardzo, bardzo szybko i łatwo!

Co się przyda?
-skrawki materiału;
-dwustronna taśma klejąca;
-gumka; 
-klej na gorąco;
-drucik (opcjonalnie).

Ze skrawków materiału wycinamy trzy prostokąty. Dwa większe będą tworzyły podstawę muchy natomiast z najmniejszego prostokąta powstanie pasek na jej środek.

U mnie największy kawałek miał wymiary: 18 cm x 6cm;
średni 15 cm x 6cm,
a najmniejszy cięłam 'na oko'.

Kiedy materiał wybrany, kawałki wycięte przyklejamy taśmę dwustronną. Ważne by umieścić ją na środku tkaniny:


Dwa dłuższe boki składamy do środka, tak by jego końce stykały się ze sobą, a co ważniejsze przykleiły się do taśmy. Kolejny kawałek taśmy samoprzylepnej ląduje na złożonym już materiale. Składamy do środka krótsze boki i gotowe:


1/3 muchy za nami. Z kolejnym (średnim) prostokątem robimy dokładnie to samo. 


Został już tylko środek. W jego przypadku, taśmy użyjemy tylko jeden raz. Nie potrzeba składać do środka krótszych boków. Środek po sklejeniu taśmą wygląda mniej więcej tak:


Czas na złożenie muchy w całość. Układamy jeden prostokąt na drugim tak by różnica w długości z dwóch stron była identyczna (chociaż mniej więcej). I teraz przyda się drucik. Bez niego także sobie poradzimy więc jeżeli nie macie elastycznego drucika w domu nie musicie koniecznie jechać do sklepu. Jest on potrzebny by przytrzymać jedną część z drugą. Bez niego zrobią to nasze palce- będzie tylko ciut trudniej.


Czas by mucha stała się muchą z prawdziwego zdarzenia. Zaginamy kawałek paska-środka i przyklejamy go z tyłu muchy (zdj.1). Pamiętajcie by przykleić go w sposób, który pozwoli nam zmieścić na odwrocie muchy jeszcze gumę. Najlepiej wykorzystać do tego klej na gorąco.

BARDZO WAŻNE: Teraz czas na gumę /gumkę /część spinki, dzięki której mucha będzie miała rację bytu. Na muchę dla Leona wykorzystałam cienką gumę o długości 26 cm. 

Dwa końce gumy przyklejamy klejem na gorąca na środku (zdj.2). Owijamy muchę paskiem-środkiem i zagięty drugi koniec przyklejamy w taki sposób by jego końce stykały się. Pasek jest za długi po to by go dopasować i przyciąć, dokładnie w tym momencie.


Tadaaam gotowe!


A tak żółta mucha prezentowała się na Leonie:


I na misiu:

A poniżej cała nasza muszata kolekcja:


Prawda, że proste? W razie pytań piszcie, chętnie pomogę:)
Agula (Lescils)

Agata (lescils)

Jeżeli masz jakieś pytania lub po prostu spodobał Ci się mój wpis, koniecznie daj mi o tym znać :).